Fontos kérdések a koronavírussal kapcsolatban a 2020. november havi eljárásrend alapján. Dr. Orbán Dalma belgyógyász, háziorvos összeállításával igyekszünk segíteni, hogy könnyebben eligazodjanak a teendőkkel kapcsolatban.
(Az összeállítás nem pótolja az érvényben levő, járvánnyal kapcsolatos kormányrendeleteket, egyéb szintű jogszabályokat és a hivatalos, az NNK által kiadott aktuális eljárásrendet, mely teljes terjedelmében megtalálható a www.nnk.gov.hu honlapon!!!)
Mi az a karantén és milyen formái vannak?
A karantén szó olasz eredetű, a quaranta giorni = negyven nap kifejezésből ered. Régen a fertőzött embereket vagy rakományt negyven napig különítették el.
Önkéntes vagy kezelőorvosi karantén.
A fertőzött vagy fertőzésre gyanús ember a kezelőorvosa javaslatára önként vállalja, hogy otthonában marad (szabadság, szabadnap vagy táppénz igénybevételével) Ez esetben a kezelőorvos dönt a karantén feloldásáról. Ennek feltétele: minimum 10 nap letelte és hogy legalább 3 teljesen tünet- és panaszmentes nap leteljen. Vagyis, ha 10 nap után még mindig tünetei vannak valakinek, akkor tovább kell maradni, amíg teljesen meg nem gyógyul és legalább 3 napig már tünetmentes!
Ne menjen el dolgozni vagy közösségbe a kezelőorvos értesítése nélkül akkor sem, ha nincs táppénzen! A karantén csak a járványügyi szabályok alapján oldható fel, valamint a betegség ÁNTSZ-ből való kijelentése is kötelező!
Hatósági karantén.
Egyes esetekben ez automatikus: pl. külföldről hazaérkezők, vagy kontakt-személyek esetén akkor is, ha teljesen tünet és panaszmentesek. Más esetben akkor rendelik el, ha az önkéntes karantén betartása kétséges.
Az ÁNTSZ határozatban rendeli el a karantént és karhatalom (pl. rendőrség) bevonásával ellenőrzi, hogy a karantén alá volt személy betartja e-azt. Megszegése esetén büntetést szabnak ki.
A hatósági karantént a hatóság rendeli el és szünteti meg minimum 10 nap elteltével. felmentés szabályait ld. (409/2020 (VIII.30.) Korm rendelet.)
A szoros kontaktoknak minősített személyek a COVID-19 betegséggel összefüggő járványügyi megfigyelés esetén alkalmazandó egyes szabályokról szóló 409/2020. (VIII. 30.) Korm. rendelet alapján kérhetik a karantén alóli felmentést. De! Ha a hatósági karantént fel is oldják, de a betegnél a tünetek még fennállnak, vagy éppen akkor kezdődnek, akkor arról a kezelőorvost haladéktalanul értesíteni kell és tovább kell folytatni a kezelést és a betegséggel kapcsolatos eljárásokat!
Ki kerül karanténba?
Milyen feltételekkel oldható fel a karantén/zárlat? Kinek kell felszabadító PCR vizsgálat?
Szigorúbb szabályok érvényesek a Covid-19 fertőzött egészségügyi dolgozókra, a szociális otthonokban ápolt vagy ott dolgozó és a kórházban ápolt Covid-19 es betegekre:
A minimum 10 nap minden esetben kötelező, ez alól 2 negatív teszttel sem lehet korábban szabadulni!!
A tünetek megjelenése/fertőzés igazolása után a mintavételt követő 21. napon 2 negatív eredmény nélkül is fel kell oldani a foglalkozástól való eltiltás rendelkezései alól, munkahelyére visszatérhet és munkaképessé nyilvánítható az eü dolgozó.
Az egészségügyi ellátórendszerben és a tartós ápolási és gondozási intézményekben ellátott/gondozott vagy dolgozó tünetmentes szoros kontaktoknál. Ezeknél a személyeknél a SARS-CoV-2 kimutatására irányuló PCR vizsgálatot a járványügyi megfigyelés elrendelésekor és a kontaktust követő 10 napon kell elvégezni. Amennyiben az egészségügyi ellátórendszerben és a tartós ápolási és gondozási intézményekben ellátott/gondozott vagy dolgozó kéri a COVID-19 betegséggel összefüggő járványügyi megfigyelés esetén alkalmazandó egyes szabályokról szóló 409/2020. (VIII. 30.) Korm. rendelet alapján a járványügyi megfigyelés alóli felmentést, akkor a megfigyelés elrendelésekor végzett szűrés elmaradhat, és a kormányrendelet szerint, a kontaktust követő, 4. -és 6. napon történjen mintavétel. Az egészségügyi/szociális ellátórendszerben a karantén alóli felmentéstől függetlenül a 10. napon is történjen mintavétel.